مديريت هزينه در خانواده

از بین بردن موانع اقتصادی تاثیر بسزایی بر طریقه رفتار افراد یک جامعه می گذارد. برای ارتباط اقتصاد و فرهنگ می توانیم اصطلاح( اثر توپ برفی) را بیان کنیم. به عنوان مثال زمانی که کشوری درهایش را برای تجارت بین المللی باز می کند، نیازهای مردم از این طریق تامین می شود. که این اتفاق باعث می شود دیگر انتقال فرهنگ قدیم به جدید امکان پذیر نباشد و همچنین باعث ایجاد درگیری نسل ها شود. بخاطر اینکه نسل جدید ناخوداگاه فرهنگی را قبول می کند

که وابسته به منابعی است که کالاها و نیازهایش را تامین می کند. آنچه خوانديد آغاز سخن ندا السادات موسوي كارشناس دفتر تخصصي بانوان وكار آفرين نمونه سال 1394در خصوص تاثير اقتصاد بر روند زندگي است در ادامه مطلب همراه ما باشيد.

تعریف اصطلاح اثرتوپ برفی:
در واقع یک فرایندی است که بصورت کوچک و کم اهمیت شروع می شود و به تدریج بزرگ و تاثیر گذار می شود. و می تواند به طور بالقوه به چیزی خطرناک و یا به چیزی مفیدتر تبدیل شود.

 

تاثیر آموزش اقتصادی به خانواده ها

نیروی انسانی به هرحال در بستر خانواده اول شکل می گیرد و در بستر خانواده دوم زندگی اقتصادی اش را ادامه می دهد. یعنی فرد از والدینش یاد می گیرد که پرتلاش یا منفعل باشد، صداقت، شرافت و اخلاق حرفه ای را می تواند بیاموزد. اگرخانواده و درقلب آن زنان، آگاه به شرایط روز باشند و از نیروهای اقتصادی شاغل و جهت گیری های کلان کشور، حمایت کنند، منجر به کار آمدی همه نیروها می شود. اقتصاد مقاومتی در حوزه روابط خانوادگی یعنی اینکه همه مادران و همه همسران، مشوق فرزندان و شوهران خود باشند وآنها را به فعالیت بهینه، دوری از مصرف گرایی و اسراف و... تشویق کنند.
امید است با پیدایش خانواده های ارزش آفرین و پیوند آنها شاهد پیدایش گروه های بزرگ تر اقتصادی نیز باشیم.


مدیریت هزینه
ابتدا باید معنی مدیریت هزینه را تعریف کنیم. مدیریت هزینه روشی است برای کنترل بودجه یک خانواده و مشخص کردن طریقه های خرج کردن آن. مدیریت هزینه در واقع به خانواده اجازه می دهد مخارج خود را پیش بینی کنند و باعث می شود خانواده ها بیشتر از بودجه مشخص شده خودشان خرج نکنند. پیش بینی هزینه ها بدین طریق است که اول باید مخارج را یادداشت کنند و بعد محاسبه کنند که برای هر بخشی چقدر هزینه می شود و دائم آنها را تحت بررسی قرار بدهند که از این طریق بتوانند یک مدیریت هزینه بهینه داشته باشند. استفاده از مدیریت هزینه در یک خانواده به کنترل هزینه های کلی زندگی کمک شایانی می کند.
مراحل اجرایی اصلی در مدیریت هزینه:
مدیریت هزینه شامل 4 مرحله اصلی است :
1-شناخت منابع درآمدی: ابتدا باید نوع منابع درآمدی و میزان آن را مشخص کنید.
2-پیش بینی هزینه: هزینه ها ی مختلف پیش بینی شود.
3-بودجه بندی هزینه ها : باید دقیقا مشخص شود که برای هر فعالیت چه میزان هزینه می کنید.
4-کنترل هزینه: در این روش به بازبینی روش های خرج کرده می پردازیم و سعی در بهینه خرج کردن منابع مالی خانواده می کنیم.


تاثیر مدیریت هزینه در خانواده:
مدیریت بهینه هزینه تاثیرات مثبتی در سطح کیفی خانواده ها می گذارداز جمله:
کمک در کنترل مخارج خاص زندگی، کمک به پیش بینی مخارج آینده نسبت به درآمد حاصله، کاهش استرس، جلوگیری از خرج کردن بیش از حد (دوری از تجملات و..) و از این طریق افزایش سود حاصل می گردد، مسئله بعدی یادگیری اولویت بندی در زندگی است. و یاد می گیریم این امکان پذیر نیست که هرکاری که می خواهید انجام بدهید انجام دهید، بلکه باید آنها را اولویت بندی کنید و سپس براساس اولویت بندی اقدام به انجام آنها نمایید، مدیریت بهینه هزینه باعث ایجاد روابط خانوادگی عمیق تر و قوی ترمی شود زیرا شما وقت بیشتری را برای گذراندن در کنار اعضای خانواده خود دارید و استرس کمتری به دلیل مدیریت صحیح بودجه در خانواده حس می شود.


تعریف مدیریت زمان:
زمان پرارزش ترین دارایی انسان است. بنابراین دانستن مدیریت آن در زندگی بسیار کارساز خواهد بود. منظور از مدیریت زمان تقسیم بندی زمان خود برای فعالیت های خاص می باشد. مدیریت بهینه زمان به شما توانایی کارکردن هوشمندانه تر به جای کار کردن سخت را می دهد. بدین معنی که شما کار بیشتری را در زمان کمتری انجام می دهید. حتی زمانی که با کمبود وقت و فشار زیاد کار مواجه هستید. عدم مدیریت زمانی به سطح کیفی زندگیتان صدمه می زند و باعث ایجاد استرس می گردد.
افراد موفق کسانی هستند که زمان خود را به طور استثنایی خوب مدیریت می کنند. برای مدیریت بهینه زمان، احتیاج به تغییر دیدگاه از فعالیت ها به نتایج می باشیم. بدین معنی که اگر شما سرتان خیلی شلوغ باشد معنی موثر بودن ندارد و درواقع مدیریت زمانی به این موضوع بر می گردد که چه میزان زمان برای چه فعالیت های خاصی تخصیص می دهید.


تاثیرات مثبت مدیریت زمان در یک خانواده شامل:
بهره وری بالا، استرس کم ،داشتن موقعیت های بیشتر برای پیشرفت، داشتن موقعیت برای رسیدن به اهداف بالای زندگی یا شغل و درصورت نداشتن مدیریت زمانی این نتایج حاصل می گردد: از دست دادن فرصت ها، عدم بهره وری درکار، کیفیت کار پایین، داشتن استرس بالا


موارد اجرایی برای مدیریت بهینه زمان
نداالسادات موسوي كارشناس اقتصادي دفترتخصصي بانوان در پايان چنين گفت: هدف را مشخص کنید و برای خود انگیزه ایجاد کنید، صبور باشید و با پشتکارباشید، برنامه بلند مدت و کوتاه مدت داشته باشید، اولویت بندی در کار داشته باشید: کارهای خیلی مهم، مهم و کم اهمیت، در هفته اجازه دارید 20%از کارها را به هفته دیگر انتقال دهید، واگذار کردن کارها به دیگران یا کار گروهی به کسانی که در وقت ما صرفه جویی شود، نه برعکس، مدیریت بحران داشته باشید سناریوهایی برای بحران در ذهن داشته باشید. (تکنیک سناریو نویسی اهداف)، نه گفتن را یاد بگیرید، برای خرید، تفریح، مهمانی زمان مشخصی در نظر بگیرید، خواب و خوراک مناسب داشته باشید، برنامه هفته بعد را داشته باشید و هر شب برنامه فردا را یادداشت و اولویت بندی کنید، از گوشی موبایلتان استفاده بهینه کنید (یادداشت، شبکه اجتماعی، تماس تلفنی و...)شما میتوانید 45 دقیقه یا یک ساعت برای شبکه هایی که به ارتقاءسطح کیفی و کمی زندگی و شغلتان کمک میکند و 10 دقیقه برای شبکه ها و مطالبی که شما را سرگرم میکند وقت بگذارید، روابط دوستان و آشنایان را مدیریت کنید، در حین کار کردن وقت استراحتتان را معین کنید، از تعطیلات آخر هفته حسابی برای استراحت استفاده کنید، وقتی ناراحت می شوید چند دقیقه خلوت کنید و با خود فکر کنید آیا ناراحتی مشکلی را حل میکند و منطقی با آن برخورد کنید و با انرژی بیشتر دوباره شروع به کار کنید.


کلیه حقوق این سایت نزد بانو سرای آفتاب محفوظ است
طراح شرکت نیکو پردازان جی - Copyright © 2017