پژوهشگر اول: فریبا علاسوند

سارا تختی_ اگر قرار باشد در میان  انبوه پژوهشگران حوزه زنان به دنبال معرفی برجسته ترین شخصیت ها باشیم ، خانم دکتر فریبا علاسوند را می توانیم به عنوان یکی از ممتاز ترین چهره های این عرصه معرفی کنیم. فريبا علاسوند در سال ۱۳۴۶ در شهرستان آغاجري متولد شد. او تحصيلات حوزوي خود را از سال ۱۳۶۲ آغاز كرد و بعد از سال‌ها تحصيل و كسب علم به مرتبه استادي حوزه و دانشگاه در رشته هاي فقه، اصول، فلسفه و كلام و... رسيد. او در سال گذشته به خاطر انتشار بیشترین تالیفات در حوزه زن و خانواده ،جزو ده زن خبر ساز ایران بوده است.

خانم علاسوند در حال حاضر عضو دفتر مطالعات و تحقيقات زنان حوزه علميه قم است و تاليفاتي همچون «مهارت هاي زندگي با رويكردي ديني»، «زنان در موازنه حق و تكليف»، «زنان در سيره پيامبر(ص)» و... دارد. همچنين مقالاتي با عناوين «اگر زن نباشي»، «فقه زنان»، «حيطه حضور حاكمان در عرصه خصوصي خانواده؛ بخش اول و دوم»، «اصلاحات در حكومت علي (ع)»، «حيات بخشي احكام در نظام كيفري اسلام»، «زن، جمعه و جماعات»، «فمينيسم؛ خاستگاه كنوانسيون»، «زن؛ حقوق برابر» و... از ايشان در اينترنت قابل دسترسي مي باشد.وی از جمله پژوهشگرانی است که در زمينه شناسايي آسيب‌ها و نيازهاي فرهنگي ديني بانوان و زمينه‌سازي جهت اثربخشي بيش از پيش حضور اجتماعي زنان داشته و به همین خاطر در مراکز و نهادهای مرتبط با اینحوزه عضو و فعال بوده است. عضویت در  شورای فرهنگی اجتماعی زنان، تهران از سال 1376 تاکنون، عضویت در  هیئت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده، قم از سال 1381 تاکنون و عضویت در  شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران، قم از جمله سوابق اجرایی این پژوهشگر برجسته است. وی دارای بیش از بیست سال سابقه تدریس در زمینه علوم دینی و مباحث زنان و صاحب تألیفات متعددی به صورت مقاله و کتاب در موضوعات اجتماعی، دینی و زنان است.جدیدترین تالیف خانم علاسوند دوره دو جلدی کتاب « زن در اسلام» است.این کتاب تا کنون با استقبال خوبی از سوی دانشجویان و مخاطبان مواجه شده و در مواردی حتی به عنوان منبع درسی دانشجویان مطالعات زنان استفاده شده است.

نویسنده در این کتاب کوشیده است با استفاده از منابع و متون اسلامی در مباحث مربوط به زنان، موضوعات مطرح شده را بطور شایسته تبیین، پرسش ها را تشریح و پاسخ ها را عالمانه و نظام مند ارائه نماید. براساس آنچه در مقدمه کتاب آمده است، هدف این کتاب، ارائه متن آموزشی برای طلاب سطج دو و دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، به ویژه دانشجویان مطالعات زنان می باشد. این کتاب، مخاطبان را با یک دوره ی عمومی و نسبتا کامل از معارف اسلامی در تبیین جایگاه زن ومناسبات حقوقی و اخلاقی زنان آشنا می سازد.


کلیه حقوق این سایت نزد بانو سرای آفتاب محفوظ است
طراح شرکت نیکو پردازان جی - Copyright © 2017