اضطراب مادر شدن برای زنان امروز

مرضیه قاسمی- تمایل به ادامه ی نسل و فرزند دار شدن یکی از تمایلات مهم بشری است.یکی از اهداف مهم ازدواج در جامعه ی ما نیز ازدیاد نسل و فرزندآوری است. تولد فرزند در جامعه ی ما موجب  شادمانی و مسرت خانواده است و امری مطلوب و با اهمیت در نزد خانواده های ایرانی است. نقش مادر در تولد فرزند بسیار حائز اهمیت و پررنگ می باشد و مادران نقش اصلی را در تجدید نسل به عهده دارند بنابراین از لحاظ جسمی و روحی باید مورد توجه قرار گیرند.

امکانات امروز برای مادران

امروزه پیشرفت های علمی و پزشکی موجب شده است تا فرزندآوری با برنامه ریزی و به دلخواه زوجین و بالاخص مادر صورت بگیرد .

امروزه با وجود انواع روش های جلوگیری از بارداری و تنظیم خانواده،زوجین می توانند زمان تولد فرزند،فاصله ی سنی فرزندان و مواردی از این قبیل را مدیریت کنند.بنابراین نگرانی از بارداری های ناخواسته نسبت به روزگاران قدیم کمتر شده است.

افزایش آگاهی زنان از بهداشت باروری و زایمان و ارائه ی انواع خدمات بهداشتی موجب شده است تا بارداری برای زنان امری مطلوب باشد.همچنین با توجه به شاخص بالای بهداشت در زندگی کنونی میزان مرگ و میر مادر و نوزاد به شدت کاهش یافته  و امید به زندگی افزایش یافته است.

یکی دیگر از امکانات مهم دنیای امروز وجود انواع روش های درمان ناباروری وتسهیل  فرزندآوری است.امروزه مراکز مخصوص درمان ناباروری با پزشکان متخصص آماده ی ارائه ی انواع خدمات برای زوجین نابارور هستند.آنها به شیوه های مختلف با انواع داروها و یا روش های درمانی نوین ناباروری  را درمان کرده است

از دیگر موهبت های  پزشکی نوین آن است که حتی مادر می تواند جنسیت نوزاد خود را تعیین کند و به جنسیت مورد نظر خود دست یابد.روش های تعیین جنسیت امروزه با درصد بالای موفقیت می تواند زوجین را به فرزندی با جنسیت مورد علاقه شان برساند.چنین به نظر می رسد که با وجود این همه امکانات پزشکی مادرشدن سهل و آسان شده و اضطراب گریبانگیر آنان نخواهد شد. اما این تنها ظاهر ماجراست.مادرشدن در دنیای امروز با وجود موهبت های فراوان علم پزشکی مسئله ای بغرنج و پر استرس برای زنان ماست.

علاقه به فرزندآوری در بین زنان امروز به مراتب کمتر از زنان قدیم است. آنان به دلیل اشتغال یا دست یابی به تحصیلات عالیه ازدواج را به تعویق می اندازند و در سنین بالا ازدواج میکنند.از طرفی زنان امروز، زنان خانه نشین قدیمی نیستند که در خانه فعالیت کنند و در انتظار تولد فرزند خود باشند.آنها اکثر بیش از ازدواج، به تحصیل و شغل می اندیشند. آنها در دوراهی بین فعالیت های اجتماعی و مادر بودن قرار گرفته و همین موجب سردرگمی آنها شده است و به دلیل اهتمام به اشتغال یا مشغله های دیگر فرزندآوری برای آنان مسئله ای سخت و طاقت فرساست.انجام همزمان امور منزل،خانه داری،فرزند پروری و اشتغال و ادامه تحصیل  امری مشکل و پیچیده است.

از طرفی به دلیل عدم همکاری مدیران و صاحبان کار آنان از امنیت شغلی برخوردار نبوده و بعد از مادر شدن شغل خود را از دست می دهند..

همچنین سبک زندگی امروز با گذشته بسیار متفاوت است.به دلیل پیشرفت  تکنولوژی و اختراع انواع وسایل، تحرک و فعالیت بدنی بسیار کمتر از قبل می باشد.صنعتی شدن موجب بروز انواع آلودگی های در زندگی کنونی ماست.آلودگی هوا و محیط زیست،انواع آلودگی های صوتی و مواردی از این قبیل خود باعث بروز انواع بیماری ها شده است .وجود این آلودگی ها موجب ضعف بدنی و مشکلات عدیده ی جسمی می شود و به تبع بارداری و زایمان را در زنان تبدیل به پروسه ای دشوار و طاقت فرسا می نماید. تغذیه ی نامناسب و استفاده از غذاهای آماده،انواع نوشیدنی های مضر و خوراکی های دارای مواد نگهدارنده که باعث تحلیل جسم می شوند،موجب می شود تا بارداری در زنان با مشکلات و امراض مختلف همراه شود و گاهی بارداری زندگی عادی فرد را مختل می نماید وزنان توان زایمان طبیعی را نیز از دست می دهند.فضای

زندگی امروز لبریز از امواج و اشعه هایی است که گرچه انتقال اطلاعات را سرعت بخشیده و ارتباطات زا تسهیل نموده است اما مانند شمشیر دو لبه خود موجب  اختلال در عملکرد ارگان های داخلی بدن و بروز بیماری های مختلف است. امواجی که از گوشی های تلفن همراه ساطع می شود،امواج ماهواره ای،پارازیت ها،امواج وای فای،اشعه های  برخی از لوازم منزل مانند مایکروفر و مواردی از این دست نمونه ی این مورد می باشد.

از طرفی بارداری های امروز با وجود انواع آلودگی ها،امواج و اشعه های مضر،غذاهای نامناسب و استرس های زندگی توام با انواع اضطراب هاست. در این میان در صورت بارداری ،قرار گرفتن جنین در کنار این امواج پرخطر،به شدت آسیب زا است و نیازمند توجه جدی می باشد.

یکی دیگر از عواملی که موجب بروز نگرانی مادر می شود ای است که از زمانی که مادر بار دار می شود هزینه های مختلفی را باید پرداخت نماید . پزشکان به مادر گوشزد می نمایند که آزمایشات مختلف و سونوگرافی های مورد نیاز برای بررسی سلامت آنها و جنین شان الزامی است.

تست های غربالگری در دو مرحله در دوران بارداری انجام می گیرند.هدف از انجام این تست ها که دارای دو آزمایش و دو سونوگرافی هستند،  بررسی ناهنجاری هاو نقایص جنینی و سندرم ها می باشد و هزینه ی بالایی را بر دوش زوجین میگذارند.

   ntسونوگرافی مرحله اول نام دارد که بیش از 120هزارتومان هزینه دارد و آزمایش مرحله ی اول نیز در حدود 170هزار تومان می باشد که این ارقام در سونوگرافی و آزمایش مرحله ی دوم با ارقامی برابر و حتی بیشترتکرار می شوند. در صورت مشکوک بودن نتایج غربالگری ها نیاز به آزمایش دیگری با نام آمینوسنتز می باشد که جدای از خطر سقط جنین حدود یک میلیون تومان هزینه در بردارد.

از طرفی نتیجه ی این غربالگری ها که بسیار با اهمیت هستند دارای درصدی از خطا نیز می باشند و دارای نتایج مثبت کاذب و یا منفی کاذب هستند.همین امر سردرگمی و اضطراب مادران را چندین برابر می نماید و آنها برای تولد فرزندی سالم دچار استرس فراوانی می نماید.

در کنار اینها پزشکان تغذیه ی مناسب را به مادران توصیه می نمایند که گاهی انجام آن با توجه به تورم و مشکلات  اقتصادی خانواده ها برای زوجین مقدور نمی باشد.  بعد از هزینه های دوران بارداری نوبت به زایمان می رسد. برای زایمان نیز باید مبالغ بالایی را پرداخت نمود.چرا که کشور ما در زایمان سزارین رتبه ی دوم را در جهان  به خود اختصاص داده است.نزدیک به پنجاه درصد زایمان ها در ایران به شیوه ی سزاین انجام می شود. زایمان به این شیوه یک عمل جراحی محسوب شده و هزینه های بیشتری را  شامل  می شود.

بعد از تولد نوزاد نیز تهیه ی لوازم مختلف برای او نیز مستلزم هزینه های بسیاری می باشد. انجام معاینات پزشکی و درمانی نوزاد نیز از موارد دیگر می باشد.

نتیجه آنکه مادران امروز در دنیای مدرن و امکانات مدرن زندگی می کنند و مادرشدن برای آنها ظاهراً دارای خطرات کمتری نسبت به گذشته می باشد چرا که پیشرفت های صنعتی و علمی به یاری آنها شتافته است اما با این وجود چنین به نظر می رسد که استرس مادرشدن همچنان به قوت خود باقی است و نه تنها کاهش نیافته که به لطف پیشرفت های مختلف بشری افزایش یافته است و بسیاری از این استرس ها زاییده ی همان موهبت هایی است که علم پزشکی به مادران تقدیم نموده است.


کلیه حقوق این سایت نزد بانو سرای آفتاب محفوظ است
طراح شرکت نیکو پردازان جی - Copyright © 2017